В корекционната работа с агресивни деца е необходимо да се включи комплекс упражнения, насочени към формиране на позитивна самооценка. Децата, притежаващи качествата „агресивност“, обикновено имат неадекватна самооценка. Това е свързано с определено нарушение на Аз-образа. Често сред агресивните деца се срещат такива със занижена самооценка „Аз съм лош“, която се явява отражение на оценките (възприятието)...

В корекционната работа с агресивни деца е необходимо да се включи комплекс упражнения, насочени към формиране на позитивна самооценка. Децата, притежаващи качествата „агресивност“, обикновено имат неадекватна самооценка. Това е свързано с определено нарушение на Аз-образа. Често сред агресивните деца се срещат такива със занижена самооценка „Аз съм лош“, която се явява отражение на оценките (възприятието) на значимите други за тях сред възрастните (родители, учители).

 

Причини за ниска самооценка при агресивни деца

Влияние на семейната среда

В семейството на агресивните деца често възрастните игнорират вътрешния свят на детето, като към неговите чувства се проявява безразличие или критика. Това води до формиране на чувство за малоценност у детето и затвърждаване на негативен Аз-образ. Родителите и другите значими възрастни могат неволно да поддържат негативната самооценка на детето чрез чести критики и недостатъчно признание на неговите успехи и усилия.

Влияние на училищната среда

Учителите също играят важна роля във формирането на самооценката на детето. Негативното отношение от страна на учителите, недостатъчното внимание към индивидуалните нужди на детето и липсата на подкрепа могат да задълбочат усещането за неспособност и безполезност. В учебната среда агресивните деца често се сблъскват с наказания и упреци, което затвърждава тяхното негативно самовъзприятие.

Влияние на негативната самооценка върху поведението

 

Агресивни реакции

Ниската самооценка често е свързана с повишена агресивност. Децата с ниско самочувствие могат да проявят агресия като начин да се защитят или да компенсират своето усещане за малоценност. Те могат да видят агресията като средство за привличане на внимание или за доказване на своята сила и значимост.

 

 

 

 

 

Тревожност и несигурност

Агресивните деца с ниска самооценка често страдат от висока степен на тревожност и несигурност. Те могат да се чувстват заплашени от околните и да реагират на тези заплахи с агресивни изблици. Ниската самооценка води до постоянна вътрешна борба и страх от неуспех, което допълнително увеличава нивото на стрес и напрежение.

Цели на корекционната работа

 

Реконструкция на положителния Аз-образ

Агресивните деца се нуждаят от реконструкция на положителния „Аз-образ“, в позитивно самовъзприятие и самосъзнание. Това на свой ред ще позволи да бъде снижено нивото на тревожност и агресивност. Позитивната самооценка е свързана с усещането за собствената стойност и значимост, което допринася за емоционалното благополучие и стабилност на детето.

 

 

 

Развитие на емоционална интелигентност

Една от важните цели на корекционната работа е развитието на емоционална интелигентност. Това включва осъзнаване и управление на собствените емоции, както и разбиране и съпреживяване на емоциите на другите. Емоционалната интелигентност помага на детето да се справя по-добре със стресови ситуации и да изгражда здравословни взаимоотношения с околните.

Формиране на позитивни модели на поведение

Освен подобряване на самооценката, корекционната работа трябва да бъде насочена към формиране на позитивни модели на поведение. Децата трябва да се научат на конструктивни начини за справяне с проблемни ситуации и да развият умения за саморегулация. Това включва обучение в комуникационни умения, работа в екип и разрешаване на конфликти.

One comment

Leave a Reply

Контакти
офиси Варна и София, България
+359 885 3000 35
info@academy-bg.com
Понеделник-Петък: 09 - 18 Събота: 10 - 15 часа
Trustpilot
Trustpilot
Бюлетин
Абонирайте се и получавайте вдъхновяващи образователни предложения!



    Европейска Академия за Психология и Приложни Наукие регистрирана като Търговска марка ®. Всички права запазени!

    Всички права запазени © 2020 Европейска Академия за Психология и Приложни Науки.

    Сайтът е собственост на Европейска Академия за Психология и Приложни Науки ЕООД. Всички материали на този сайт, включително текст, графики, лога, аудио и видео файлове, са защитени от авторски права и могат да бъдат използвани само с писменото съгласие на Европейска Академия за Психология и Приложни Науки.

    Европейска Академия за Психология и Приложни Науки®  е регистрирана като търговска марка.

    error: Content is protected !!